Tömeges étolaj hamisítás Kínában
Kínában megállíthatatlan az élelmiszerhamisítási botrányok sorozata. Most a használt (rákkeltő) étolaj újrafinomításából pattant ki országos botrány.
Élelmiszerbiztonsági jelentéseink főszereplője: Kína. És mindig van új a nap alatt, ha kínai élelmiszerről van szó.
Az étolaj országos ellenőrzését rendelte el pénteken a kínai élelmiszerbiztonsági felügyelet. A hatóság azután döntött így, hogy kiderült: a forgalomban lévő olaj tizede illegális forrásból származik, és mivel használt, hulladékolajból állították elő, rákkeltő is. A gyártók és az éttermek is büntetésre számíthatnak, ha az ellenőrzésen kiderül: használt olajat hasznosítottak újra és adták el étolajnak. Az egyszer már használt étolaj mérgező és rendkívül rákkeltő anyagot tartalmaz.
A sajtójelentések szerint Kínában virágzik az étolaj hamisítás. Az éttermektől olcsón megvásárolt hulladék olaj újrafinomítása ugyanis nem kerül sokba. Így pedig nagy haszonnal lehet továbbadni.
Kínában rendkívül rossz az élelmiszerbiztonság. 2008-ban hatalmas botrány pattant ki, amikor kiderült: melamint adtak a csecsemőtápszerekhez és tejtermékekhez, hogy azok fehérjedúsabbnak tűnjenek. A melamint ragasztó- és műanyaggyártásban használják. A szennyezett tejpor miatt hat csecsemő halt meg Kínában, 300 ezer gyerek pedig megbetegedett. Az ügy azonban nem zárult le, mert idén ismét találtak olyan tejtermékeket, amelyben melamin volt.
(Független Hírügynökség)
Ha pedig a milliárdos belső piacú Kína kereskedelmi forgalomba került étolajának tizede hamis, akkor minden bizonnyal hordó számra exportálták is, csak még nem tudjuk, kinek a kezén kering a világkereskedelem átláthatatlan útvesztőiben.
Figyelem: a magyar növényolaj ipart már régen tönkre tették, étolajunkat behozatalból biztosítjuk, a többi már csak idő kérdése...
Forrás: kétesáruk.hu
Ehhez fontos hozzáfűzni, hogy a hidegen sajtolt étolajokat nem lehet hamisítani, hiszen annak ízén és illatán érezhető lenne, ha az már fel lett volna használva korábban.