Miért veszélyes a fuzárium az emberre?
A fuzárium gombák olyan mérgező mikotoxinokat - anyagcsere termékeket termel, melyek veszélyesek az emberek és az állatok egészségére, valamint súlyosan károsítják a kalászosok termését - mennyiségét és minőségét.
A fuzárium már csirakorban is fertőzi a növényeket. Ilyenkor hiányos, egyenetlen kelést láthat a gazdálkodó. Ezt a vetőmagok csávázásával megakadályozhatjuk. Később a szárat is megtámadhatja a fuzárium, azonban a fő kár a kalászok fuzáriumos fertőződése. Ilyenkor a kalász egy része világoszöld, majd fehér és akár rózsaszínű lesz a gombák spóra telepei miatt.
A Fuzáriumnak számos gazdanövénye lehet pl. burgonya, paradicsom, borsó, lucerna, de leginkább a kukorica és a búza. Legellenállóbb az árpa. A fuzáriummal fertőzött gabonaszemek fehéres, magas nedvesség tartalom mellett akár rózsaszínes a gombamicéliumok miatt. A fertőződés a virágzás időszakában, meleg párás időben alakul ki.
A Fuzáriumos lisztből készült kenyérből csak kisméretű lapos kenyereket lehet sütni, mivel növekszik a hamutartalom. Ezt a sütőiparban észreveszik és jelentős fertőzés esetén nem használják fel.
A különböző fuzárium fajok különböző betegségeket okoznak. a termelődő mikotoxinok veszélyesek a haszonállatokra (sertés, baromfi, ló ..), de kevésbé veszélyes a kérődzőkre pl. tehén, mert a gyomor mikroflórája lebontja a mikotoxinokat. Vegyük sorra a különböző fuzárium toxinokat.
Deoxynivalenol (DON)
Ez a leggyakoribb fuzárium méreg. A búzában minden évben kimutatható, melynek mértéke általában 0,1 mg/kg. Az EU-ban várhatóan a határérték az 1 mg/kg lesz. az emberben az immunrendszert gyengíti le. Egy 70 kg-os ember szervezetébe maximum 0,007 mg/kg kerülhet naponta súlyos következmények nélkül. A DON tartalom a pelyvában, a mag felületén sokkal magasabb, mint a mag belsejében (akár 10 szeres különbség is lehet). az állatok közül különösen a sertés nagyon érzékeny rá.
Zearalenon (ZEA)
Ösztrogén és mutagén hatása mellett a hormonálisan vezérelt rákbetegségek stimuláló tényezőjeként is ismert. Állandó és hosszantartó fogyasztása esetén korai pubertálás figyelhető meg a lányoknál és mellmirigy megnagyobbodás a fiúknál.
Nivalenol, T-2, HT-2
A Don-hoz hasonlóan szédülést, rosszullétet, hányást, hasmenést és bőr irritációt okozhatnak. Ezenkívül gyengítik az immunrendszert és gátolják a fehérjeszintézist. Sokkal ritkábban fordulnak elő, mint a DON, azonban ezek is nagyon veszélyesek. A T-2 toxin a DON-al szinergista hatást fejt ki, vagyis egymás káros hatását felerősítik.
Miniliformin
Immungyengítő és szívizom károsodást okozhat.
A fuzárium fertőzést gátolják:
- szántásos talajművelés, ilyenkor a fuzárium mélyen lekerül a talajba
- harmonikus tápanyag ellátás, kerülendő a nitrogén túlsúly
- egészséges csávázott vetőmag
- gombaölő szerek alkalmazása a kalászolás időszakában
- gyommentes tábla, hogy ne legyen párás mikroklíma
- száraz hűvös raktárak, melyekben irtandóak a gabonákat károsító rovarok.
Mivel a mikotoxinok íztelen, szagtalan és szabad szemmel nem felismerhető anyagok, ezért fontos a megelőzés. Sajnos a sütőipari feldolgozások során nem semmisülnek meg, sőt a raktározott gabonában több évig is elél. A feldolgozó ipar feladata és felelőssége, hogy ne használjon fel olyan gabona tételeket, melyek fuzáriummal határérték felett fertőzött. A növényvédő szerek a köztudatban méregnek számítanak, azonban azok alkalmazása nélkül a fuzárium ellen nagyüzemileg védekezni nem lehet. Az Európai unió a korábbi közel 1 000 növényvédő szer hatóanyag mennyiségét ma már közel 300-ra csökkentette, és további csökkentés várható. Ennek az oka, hogy azon hatóanyagok, ahol bizonyítható vagy feltételezhető az élővilágra veszélyes hatás közvetlenül vagy a bomlás termékeken keresztül, azokat kitiltják. Sajnos azonban az EU-n kívülről (pl. Afrika, Ázsia) bejövő termékekben ezen EU-ban betiltott hatóanyagok még benne lehetnek.
Forrás: szépzöld.hu
Láthatjuk, hogy a növény betegsége önmaga sokszor károsabb lehet, mint az a növényvédő szer, amivel ezt megelőzzük vagy megszűntetjük.