Melyik a legveszélytelenebb testápoló?
Az origó cikke a testápolókról, melynek a végén kitér arra is, hogy a napraforgó étolaj is nagyon hasznos összetevő bőrápolás tekintetében (is).
A hidegben a bőr könnyen kiszárad, viszket és hámlik, ezért többen használnak testápoló készítményeket. A Tudatos Vásárlók Egyesülete összegyűjtötte azokat a szempontokat, amelyeket érdemes figyelembe venni a testápoló kiválasztásánál.
Ajánlat
Nem kímélik a babákat - itt a nagy popsikrém teszt
Milyen dezodor nem káros az egészségre?
A testápolókat viszonylag nagy bőrfelületen és gyakran (akár napjában többször) is használjuk, ráadásul felvitelük után közvetlenül nem mossuk őket le őket. Ezért érdemes különösen körültekintően válogatnunk közülük, különben nagy mennyiségű káros anyag kerülhet be velük a szervezetbe - tanácsolja a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
A civilszervezet az alapján pontozta a piacon kapható szereket, hogy tartalmaznak-e kritikusnak tartott anyagokat (egyes szintetikus bőrpuhító anyagokat, emulgeálószereket, tartósítószereket, illatanyagokat), illetve természetes növényi olajokat. Plusz pontot érdemelt, ha a növényi összetevők biotermesztésből származtak.
A szervezet az alábbi összetevőket ítélte kritikusnak:
Emolliensek vagy bőrpuhító anyagok
Hidratáló hatású összetevők, amelyek a testápoló készítmények alapját adják. Kritikusnak tekinthető közülük a paraffinolaj, a vazelin, a szilikonok, a mirisztil mirisztát. A fő gond velük, hogy okklúzív hatásúak, vagyis elzárják a bőr pórusait, ezáltal meggátolnak bizonyos természetes funkciókat (a bőrlégzést, a bőrzsír és a baktériumok felszínre kerülését, az elhalt hámsejtek lelökődését). Ezért zsíros, pattanásos bőrűek számára különösen kerülendők ezek az összetevők.
Emulgeálószerek
Az emulgeálószerek a hidratáló krémek és testápolók fontos összetevői, segítik a vizes és az olajos fázisok elkeveredését. Ezek közül kritikusnak ítélték a trietanolamint, illetve az úgynevezett etoxilált felületaktív anyagokat (pl. PEG-ek, ceteth-20, steraeth-20). A trietanolamin közepes kockázatú allergén és immunotoxikus anyag, irritálja a bőrt, a szemet és a légzőszerveket, állatkísérletekben rákkeltő hatását is kimutatták. Utóbbiak esetében komoly probléma, hogy gyártásuk során az etoxilálás melléktermékeként egy potenciálisan rákkeltő anyag, 1,4-dioxán keletkezik, amelyet az Egyesült Államokban a növényvédőszerekkel azonos veszélyességi osztályba sorolnak.
Tartósítószerek
Egyértelműen kritikusnak tekinthetők a xenoösztrogénként ismert parabének (metil-, etil-, butil-, és benzilparabén). Ezek olyan szintetikus molekulák, amelyek a természetes ösztrogén hormon hatását utánozzák a testben. Gyorsan felszívódnak, és felhalmozódnak az emberi szövetekben. Az egész hormonrendszerre - nemi mirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy - hatással vannak, és több kutatás hívta fel a figyelmet a mellrákkal való lehetséges összefüggésükre.
Illatanyagok
A "fragrance" illetve "parfume" szó alatt természetes vagy mesterséges illatanyagok keverékét értik. Legtöbbször komoly allergiát és bőrirritációt kiváltó összetevőkről van szó, de akár a hormonrendszerre és nemi működésekre ártalmas ftalátok is megbújhatnak az elnevezés mögött.
Amennyiben a gyártó a csomagoláson nem tüntette fel külön, hogy allergizáló komponensektől mentes illatanyagokat ért alatta, nem lehetünk biztosak az ártalmatlanságában.
Egyéb
Néhány testápolóban megtalálható az aluminum starch octenylsuccinate nevű anyag, amely keményítőféle, és csomósodásgátlóként használják. Igen magas kockázatú, mivel nehézfémekkel, ólommal és arzénnal szennyezett lehet, ráadásul a benne található alumínium neurotoxikus, azaz az idegrendszert károsító hatású.
Jótékony hatású összetevők
A testápolók közül a szintetikus bőrpuhítóknál jobb választást jelentenek a természetes növényi olajok és vajak, illetve származékaik. Ezek az összetevők kijavítják a bőr felszínén keletkezett repedéseket, ezáltal bezárják a nedvességet a bőrbe, és segítik annak természetes védekező funkcióit. Ide tartozik például az olíva-, mandula-, jojoba-, kókusz-, napraforgó- és argánolaj, a sheavaj (más néven karitévaj), a kakaóvaj.
A szervezet által vizsgált testápolók eredményei >>
Forrás: origo.hu